TDK Corporation SLF12565T-4R2N5R5-H
Part No.:
SLF12565T-4R2N5R5-H
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.SLF12565T-4R2N5R5-H.pdf
Description:
FIXED IND 4.2UH 5.5A 13.44 MOHM
Series:
SLF-H
Inductance:
4.2 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
5.5 A
Current - Saturation (Isat):
7.3A
DC Resistance (DCR):
13.44mOhm Max
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):
0.270" (6.85mm)