TDK Corporation SLF10165T-1R5N6R8-3PF
Part No.:
SLF10165T-1R5N6R8-3PF
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.SLF10165T-1R5N6R8-3PF.pdf
Description:
FIXED IND 1.5UH 6.8A 8.71MOHM SM
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
SLF
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Not For New Designs
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
1.5 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
6.8 A
Current - Saturation (Isat):
10.7A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
8.71mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.398" L x 0.398" W (10.10mm x 10.10mm)
Height - Seated (Max):
0.268" (6.80mm)