TDK Corporation SL1215-221K1R0-PF
Part No.:
SL1215-221K1R0-PF
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Fixed Inductors
Package:
Radial, Vertical Cylinder (Open)
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.SL1215-221K1R0-PF.pdf
Description:
FIXED IND 220UH 1A 260 MOHM TH
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
SL
Package/Case:
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Type:
Wirewound
Material - Core:
Inductance:
220 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
1 A
Current - Saturation (Isat):
1.9A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
260mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.472" Dia (12.00mm)
Height - Seated (Max):
0.591" (15.00mm)