TDK Corporation RLF7030T-1R0N6R4-T
Part No.:
RLF7030T-1R0N6R4-T
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.RLF7030T-1R0N6R4-T.pdf
Description:
FIXED IND 1UH 6.4A 8.76 MOHM SMD
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
RLF-T
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
6.4 A
Current - Saturation (Isat):
7.9A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
8.76mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.287" L x 0.268" W (7.30mm x 6.80mm)
Height - Seated (Max):
0.126" (3.20mm)