TE Connectivity Measurement Specialties PT8420-0060-711-1231
Part No.:
PT8420-0060-711-1231
Manufacturer:
TE Connectivity Measurement Specialties
Category:
Angle, Linear Position Measuring
Package:
Module
Description:
PT8420-0060-711-1231: CTO-115000
Manufacturer:
Package/Case:
Module
Series:
PT8
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Programmable:
For Measuring:
Linear Position
Technology:
Resistive
Rotation Angle - Electrical, Mechanical:
Linear Range:
0 ~ 1524.00mm (0 ~ 60.00")
Output:
20mA ~ 4mA
Output Signal:
Clockwise Increase
Actuator Type:
String Potentiometer
Linearity:
Resistance:
Resistance Tolerance:
Voltage - Supply:
8V ~ 34V
Mounting Type:
Chassis Mount
Termination Style:
Connector
Operating Temperature:
-40°C ~ 90°C