| Image |  |
| Package/Case | Module | Module | Module | Module | - |
| Series | PT8 | PT8 | PT8 | PT8 | - |
| Packaging | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk |
| Product Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| Programmable | - | - | - | - | - |
| For Measuring | Linear Position | Linear Position | Linear Position | Linear Position | - |
| Technology | Resistive | Resistive | Resistive | Resistive | - |
| Rotation Angle - Electrical, Mechanical | - | - | - | - | - |
| Linear Range | 0 ~ 635.00mm (0 ~ 25.00") | 0 ~ 50.80mm (0 ~ 2.00") | 0 ~ 254.00mm (0 ~ 10.00") | 0 ~ 381.00mm (0 ~ 15.00") | - |
| Output | 4mA ~ 20mA | 4mA ~ 20mA | 4mA ~ 20mA | 4mA ~ 20mA | - |
| Linearity | - | - | - | - | - |
| Resistance | - | - | - | - | - |
| Resistance Tolerance | - | - | - | - | - |
| Voltage - Supply | 8V ~ 34V | 8V ~ 34V | 8V ~ 34V | 8V ~ 34V | - |
| Mounting Type | Chassis Mount | Chassis Mount | Chassis Mount | Chassis Mount | - |
| Termination Style | Connector | Connector | Connector | Connector | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 90°C | -40°C ~ 90°C | -40°C ~ 90°C | -40°C ~ 90°C | - |