| Linear Range | 0 ~ 2540.00mm (0 ~ 100.00") | 0 ~ 2540.00mm (0 ~ 100.00") | 0 ~ 3175.00mm (0 ~ 125.00") | 0 ~ 3175.00mm (0 ~ 125.00") | 0 ~ 2540.00mm (0 ~ 100.00") |
| Output | Resistive | Resistive | Resistive | Resistive | Resistive |
| Linearity | - | - | - | - | - |
| Resistance | 500 Ohms | 500 Ohms | 500 Ohms | 500 Ohms | 10 kOhms |
| Resistance Tolerance | ±10% | ±10% | ±10% | ±10% | ±10% |
| Mounting Type | Chassis Mount | Chassis Mount | Chassis Mount | Chassis Mount | Connector |
| Termination Style | Connector | Connector | Connector | Connector | Connector |
| Operating Temperature | -40°C ~ 90°C | -40°C ~ 90°C | -40°C ~ 90°C | -40°C ~ 90°C | -40°C ~ 90°C |