TDK Corporation NLC565050T-560K-PF
Part No.:
NLC565050T-560K-PF
Package:
2220 (5650 Metric)
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.NLC565050T-560K-PF.pdf
Description:
FIXED IND 56UH 310MA 1 OHM SMD
Package/Case:
2220 (5650 Metric)
Type:
Wirewound
Material - Core:
Inductance:
56 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
310 mA
DC Resistance (DCR):
1Ohm Max
Q @ Freq:
10 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant:
7.8MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
2.52 MHz
Size / Dimension:
0.220" L x 0.197" W (5.60mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.209" (5.30mm)