TDK Corporation NLC565050T-271K-PF
Part No.:
NLC565050T-271K-PF
Package:
2220 (5650 Metric)
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.NLC565050T-271K-PF.pdf
Description:
FIXED IND 270UH 155MA 4.2OHM SMD
Package/Case:
2220 (5650 Metric)
Type:
Wirewound
Material - Core:
Inductance:
270 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
155 mA
DC Resistance (DCR):
4.2Ohm Max
Q @ Freq:
20 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant:
3.6MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
796 kHz
Size / Dimension:
0.220" L x 0.197" W (5.60mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.209" (5.30mm)