TDK Corporation NLC565050T-1R0K-PF
Part No.:
NLC565050T-1R0K-PF
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Fixed Inductors
Package:
2220 (5650 Metric)
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.NLC565050T-1R0K-PF.pdf
Description:
FIXED IND 1UH 1.8A 30 MOHM SMD
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
NLC
Package/Case:
2220 (5650 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Wirewound
Material - Core:
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
1.8 A
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
30mOhm Max
Q @ Freq:
10 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant:
95MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
7.96 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.220" L x 0.197" W (5.60mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.209" (5.30mm)