AirBorn MK-252-015-345-990S-KP11
Part No.:
MK-252-015-345-990S-KP11
Manufacturer:
AirBorn
Category:
D-Sub Connector Assemblies
Package:
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.MK-252-015-345-990S-KP11.pdf
Description:
CONN MICRO-D PLUG 15POS R/A SLDR
Manufacturer:
AirBorn
Series:
M
Packaging:
Retail Package
Product Status:
Active
Connector Style:
D-Type, Micro-D
Connector Type:
Plug, Male Pins
Number of Positions:
15
Number of Rows:
2
Mounting Type:
Through Hole, Right Angle
Shell Size, Connector Layout:
0.050 Pitch x 0.050 Row to Row
Contact Type:
Signal
Flange Feature:
Mating Side, Female Screwlock (2-56)
Termination:
Solder
Primary Material:
Shell Material, Finish:
Aluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
50.0µin (1.27µm)
Ingress Protection:
Material Flammability Rating:
Current Rating (Amps):
3A
Backset Spacing:
0.130" (3.30mm)