| Image |  |
| Product Status | Active | Active | Active | Obsolete | Obsolete |
| Color | Yellow | Yellow | Yellow | Yellow | Yellow |
| Configuration | Standard | Standard | Standard | Standard | Standard |
| Lens Color | Colorless | Colorless | Colorless | Colorless | Colorless |
| Lens Transparency | Clear | Clear | Clear | Clear | Clear |
| Millicandela Rating | 222.5mcd | 157mcd | 247.5mcd | 157mcd | 196mcd |
| Lens Size | 1.70mm x 0.70mm | 1.70mm x 0.70mm | 1.70mm x 0.70mm | 1.70mm x 0.70mm | 1.70mm x 0.70mm |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 2V | 2V | 2V | 2V | 2V |
| Current - Test | 20mA | 20mA | 20mA | 20mA | 20mA |
| Viewing Angle | 120° | 120° | 120° | 120° | 120° |
| Wavelength - Dominant | 587nm | 587nm | 587nm | 587nm | 587nm |
| Wavelength - Peak | 591nm | 591nm | 591nm | 591nm | 591nm |
| Features | - | - | - | - | - |
| Grade | - | - | - | - | - |
| Qualification | - | - | - | - | - |
| Supplier Device Package | SMD | SMD | 2-SMD | SMD | 2-SMD |
| Size / Dimension | 2.20mm L x 1.20mm W | 2.20mm L x 1.20mm W | 2.20mm L x 1.20mm W | 2.20mm L x 1.20mm W | 2.20mm L x 1.20mm W |