LY W5SM-JXJZ-5-1-400-R18-Z-VL.pdf
| Image |  |
| Series | Golden DRAGON® | Golden DRAGON® | Golden DRAGON® | Golden DRAGON® | Golden DRAGON® |
| Product Status | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete |
| Color | Yellow | Yellow | - | Yellow | - |
| Wavelength | 588nm (583nm ~ 592nm) | 589nm (583nm ~ 595nm) | - | 590nm (583nm ~ 592nm) | - |
| Current - Test | 400mA | 400mA | - | 400mA | - |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 2.2V | 2.2V | - | 2.2V | - |
| Lumens/Watt @ Current - Test | 38 lm/W | 43 lm/W | - | 63 lm/W | - |
| Current - Max | 1A | 1A | - | 1A | - |
| Luminous Flux @ Current/Temperature | 33lm (21lm ~ 45lm) | 38lm (24lm ~ 52lm) | - | - | - |
| Temperature - Test | 25°C | 25°C | - | - | - |
| Viewing Angle | 120° | 120° | - | 120° | - |
| Mounting Type | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount |
| Supplier Device Package | SMD | SMD | SMD | SMD | SMD |
| Size / Dimension | 0.276" L x 0.236" W (7.00mm x 6.00mm) | 0.276" L x 0.236" W (7.00mm x 6.00mm) | 0.276" L x 0.236" W (7.00mm x 6.00mm) | 0.276" L x 0.236" W (7.00mm x 6.00mm) | 0.276" L x 0.236" W (7.00mm x 6.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.079" (2.00mm) | 0.079" (2.00mm) | 0.079" (2.00mm) | 0.079" (2.00mm) | 0.079" (2.00mm) |