| Image |  |
| Package/Case | 2-PLCC | 2-PLCC | 2-PLCC | 2-PLCC | 2-PLCC |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk |
| Product Status | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete |
| Color | Yellow | Yellow | Yellow | Yellow | Yellow |
| Configuration | Standard | Standard | Standard | Standard | Standard |
| Lens Color | Colorless | - | Colorless | - | - |
| Lens Transparency | Clear | - | Clear | - | - |
| Millicandela Rating | 627.5mcd | - | 627.5mcd | - | - |
| Lens Style | Round with Flat Top | - | Round with Flat Top | - | - |
| Lens Size | 2.40mm Dia | - | 2.40mm Dia | - | - |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 2.1V | - | 2.1V | - | - |
| Current - Test | 30mA | - | 30mA | - | - |
| Viewing Angle | 120° | 120° | 120° | 120° | 120° |
| Mounting Type | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount |
| Wavelength - Dominant | 587nm | - | 587nm | - | - |
| Wavelength - Peak | 594nm | - | 594nm | - | - |
| Features | - | - | - | - | - |
| Grade | - | - | - | - | - |
| Qualification | - | - | - | - | - |
| Supplier Device Package | 2-PLCC | 2-PLCC | 2-PLCC | 2-PLCC | 2-PLCC |
| Size / Dimension | 3.20mm L x 2.80mm W | 3.20mm L x 2.80mm W | 3.20mm L x 2.80mm W | 3.20mm L x 2.80mm W | 3.20mm L x 2.80mm W |