| Product Status | Active | Last Time Buy | Obsolete | Obsolete | Obsolete |
| Color | Yellow | Yellow | Yellow | Yellow | Yellow |
| Millicandela Rating | - | 925mcd | 737.5mcd | - | 580mcd |
| Lens Size | 2.40mm Dia | 2.40mm Dia | 2.40mm Dia | 2.40mm Dia | 2.40mm Dia |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 2.2V | 2.2V | 2.2V | 2.2V | 2.2V |
| Current - Test | 20mA | 20mA | 20mA | 20mA | 20mA |
| Viewing Angle | 120° | 120° | 120° | 120° | 120° |
| Mounting Type | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount |
| Wavelength - Dominant | 590nm | 590nm | 590nm | 590nm | 590nm |
| Wavelength - Peak | 597nm | 597nm | 597nm | 597nm | 597nm |
| Size / Dimension | 3.20mm L x 1.30mm W | 3.20mm L x 2.80mm W | 3.20mm L x 2.80mm W | 3.20mm L x 2.80mm W | 3.20mm L x 2.80mm W |