ams-OSRAM USA INC. LY L296-Q2R1-4-0-20-R18-Z
Part No.:
LY L296-Q2R1-4-0-20-R18-Z
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.LY L296-Q2R1-4-0-20-R18-Z.pdf
Description:
LED YELLOW DIFFUSED 0603 SMD
Color:
Yellow
Millicandela Rating:
115mcd
Lens Size:
1.30mm x 0.70mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
2V
Current - Test:
20mA
Wavelength - Dominant:
588nm
Wavelength - Peak:
590nm
Size / Dimension:
1.70mm L x 0.80mm W