ams-OSRAM USA INC. LY L296-Q1Q2-4-0-20-R18-Z-XX
Part No.:
LY L296-Q1Q2-4-0-20-R18-Z-XX
Manufacturer:
ams-OSRAM USA INC.
Category:
LED Indication - Discrete
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.LY L296-Q1Q2-4-0-20-R18-Z-XX.pdf
Description:
LED YELLOW DIFFUSED 0603 SMD
Manufacturer:
ams-OSRAM USA INC.
Series:
SMARTLED® 0603
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Color:
Yellow
Configuration:
Lens Color:
Colorless
Lens Transparency:
Diffused
Millicandela Rating:
91.5mcd
Lens Style:
Rectangle with Flat Top
Lens Size:
1.30mm x 0.70mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
2V
Current - Test:
20mA
Viewing Angle:
160°
Mounting Type:
Surface Mount
Wavelength - Dominant:
588nm
Wavelength - Peak:
590nm
Features:
Grade:
Qualification:
Supplier Device Package:
0603
Size / Dimension:
1.70mm L x 0.80mm W