| Image |  |
| Series | Power TOPLED® | Power TOPLED® | Power TOPLED® | Power TOPLED® | Power TOPLED® |
| Package/Case | 4-PLCC | 4-PLCC | 4-PLCC | 4-PLCC | 4-PLCC |
| Product Status | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete |
| Color | Yellow | Yellow | Yellow | Yellow | Yellow |
| Configuration | Standard | Standard | Standard | Standard | - |
| Lens Color | Colorless | Colorless | Colorless | Colorless | Colorless |
| Lens Transparency | Clear | Clear | Clear | Clear | Clear |
| Millicandela Rating | 627.5mcd | 980mcd | 980mcd | 877.5mcd | 1055mcd |
| Lens Size | 2.40mm Dia | 2.40mm Dia | 2.40mm Dia | 2.40mm Dia | 2.40mm Dia |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 2.2V | 2.2V | 2.2V | 2.2V | 2.2V |
| Current - Test | 50mA | 50mA | 50mA | 50mA | 50mA |
| Viewing Angle | 120° | 120° | 120° | 120° | 120° |
| Mounting Type | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount |
| Wavelength - Dominant | 587nm | 587nm | 587nm | 587nm | 588nm |
| Wavelength - Peak | 594nm | 594nm | 594nm | 594nm | 594nm |
| Features | - | - | - | - | - |
| Grade | - | - | - | - | - |
| Qualification | - | - | - | - | - |
| Supplier Device Package | 4-PLCC | 4-PLCC | 4-PLCC | 4-PLCC | 4-PLCC |
| Size / Dimension | 3.20mm L x 2.80mm W | 3.20mm L x 2.80mm W | 3.20mm L x 2.80mm W | 3.20mm L x 2.80mm W | 3.20mm L x 2.80mm W |