ams-OSRAM USA INC. LY CP7P-JRJT-36-0-350-R18-LM
Part No.:
LY CP7P-JRJT-36-0-350-R18-LM
Manufacturer:
ams-OSRAM USA INC.
Category:
LED Color Lighting
Package:
1212 (3030 Metric)
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.LY CP7P-JRJT-36-0-350-R18-LM.pdf
Description:
LED OSLON SSL80 YLW 590NM 2SMD
Manufacturer:
ams-OSRAM USA INC.
Series:
OSLON® SSL 80
Package/Case:
1212 (3030 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Color:
Yellow
Wavelength:
590nm (583nm ~ 595nm)
Current - Test:
350mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
2.2V
Lumens/Watt @ Current - Test:
77 lm/W
Current - Max:
1A
Luminous Flux @ Current/Temperature:
59lm (52lm ~ 66lm)
Temperature - Test:
25°C
Viewing Angle:
80°
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
2-SMD
Size / Dimension:
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):
0.093" (2.35mm)