| Image |  |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) | Bulk | Bulk |
| Product Status | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete |
| Color | White, Cool | White | White | White | White |
| Configuration | Standard | Standard | Standard | - | - |
| Lens Color | Yellow | Yellow | Yellow | Yellow | Yellow |
| Lens Transparency | Diffused | Diffused | Diffused | Diffused | Diffused |
| Millicandela Rating | 420mcd | 315mcd | 420mcd | 365mcd | 420mcd |
| Lens Size | 1.70mm x 0.70mm | 1.70mm x 0.70mm | 1.70mm x 0.70mm | 1.70mm x 0.70mm | 1.70mm x 0.70mm |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 3.6V | 3.2V | 3.2V | 3.2V | 3.2V |
| Current - Test | 20mA | 20mA | 20mA | 20mA | 20mA |
| Viewing Angle | 120° | 120° | 120° | 120° | 120° |
| Wavelength - Dominant | 5600K | - | - | - | - |
| Wavelength - Peak | - | - | - | - | - |
| Features | - | - | - | - | - |
| Grade | - | - | - | - | - |
| Qualification | - | - | - | - | - |
| Supplier Device Package | SMD | SMD | SMD | 2-SMD | 2-SMD |
| Size / Dimension | 2.20mm L x 1.20mm W | 2.20mm L x 1.20mm W | 2.20mm L x 1.20mm W | 2.20mm L x 1.00mm W | 2.20mm L x 1.00mm W |