| Image |  |
| Series | Golden DRAGON® | Golden DRAGON® | Golden DRAGON® | Golden DRAGON® | Golden DRAGON® |
| Product Status | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete |
| Color | White, Cool | - | White, Cool | - | White, Cool |
| CCT (K) | 5600K | - | 6500K | - | 5600K |
| Flux @ 85°C, Current - Test | - | - | - | - | - |
| Current - Test | 350mA | - | 350mA | - | 350mA |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 3.2V | - | 3.2V | - | 3.2V |
| Lumens/Watt @ Current - Test | 46 lm/W | - | 47 lm/W | - | 46 lm/W |
| CRI (Color Rendering Index) | 80 | - | 80 | - | 80 |
| Current - Max | 1A | - | 500mA | - | 1A |
| Viewing Angle | 120° | - | 120° | - | 120° |
| Grade | - | - | - | - | - |
| Qualification | - | - | - | - | - |
| Mounting Type | Surface Mount | - | Surface Mount | - | Surface Mount |
| Supplier Device Package | SMD | SMD | SMD | SMD | SMD |
| Size / Dimension | 0.276" L x 0.236" W (7.00mm x 6.00mm) | 0.276" L x 0.236" W (7.00mm x 6.00mm) | 0.276" L x 0.236" W (7.00mm x 6.00mm) | 0.276" L x 0.236" W (7.00mm x 6.00mm) | 0.276" L x 0.236" W (7.00mm x 6.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.079" (2.00mm) | 0.079" (2.00mm) | 0.079" (2.00mm) | 0.079" (2.00mm) | 0.079" (2.00mm) |