| Image |  |
| Product Status | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete |
| Color | - | - | - | White, Cool | - |
| CCT (K) | 5600K (Typ) | 5600K (Typ) | 5600K (Typ) | 5600K | 5600K (Typ) |
| Flux @ 85°C, Current - Test | 91lm | 60lm | 60lm | - | 85lm |
| Current - Test | 350mA | 350mA | 350mA | 350mA | 350mA |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 3.2V | 3.2V | 3.2V | 3.2V | 3.2V |
| Lumens/Watt @ Current - Test | 101 lm/W | 64 lm/W | 67 lm/W | 75 lm/W | 95 lm/W |
| CRI (Color Rendering Index) | 80 | 80 | 80 | 80 | 80 |
| Current - Max | 1A | 1A | 1A | 1A | 1A |
| Supplier Device Package | SMD | SMD | SMD | SMD | SMD |
| Size / Dimension | 0.276" L x 0.236" W (7.00mm x 6.00mm) | 0.276" L x 0.236" W (7.00mm x 6.00mm) | 0.276" L x 0.236" W (7.00mm x 6.00mm) | 0.276" L x 0.236" W (7.00mm x 6.00mm) | 0.276" L x 0.236" W (7.00mm x 6.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.122" (3.10mm) | 0.122" (3.10mm) | 0.122" (3.10mm) | 0.122" (3.10mm) | 0.122" (3.10mm) |