| Image |  |
| Series | PointLED® | PointLED® | PointLED® | PointLED® | PointLED® |
| Product Status | Active | Active | Active | Active | Obsolete |
| Color | White | White | White | White | White, Cool |
| Configuration | - | - | - | Standard | Standard |
| Lens Color | White | White | Yellow | - | Yellow |
| Lens Transparency | Diffused | Diffused | Diffused | - | Diffused |
| Millicandela Rating | 1350mcd | 1350mcd | 1350mcd | - | 980mcd |
| Lens Size | 1.90mm Dia | 1.90mm Dia | 1.60mm Dia | - | 1.60mm Dia |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 3V | 3V | 3.2V | - | 3.2V |
| Current - Test | 20mA | 20mA | 20mA | - | 20mA |
| Viewing Angle | 120° | 120° | 120° | 120° | 120° |
| Wavelength - Dominant | - | - | - | - | 5600K |
| Wavelength - Peak | - | - | - | - | - |
| Features | - | - | - | - | - |
| Grade | - | - | - | - | - |
| Qualification | - | - | - | - | - |
| Supplier Device Package | SMD | SMD | SMD | SMD | SMD |
| Size / Dimension | 3.40mm L x 1.55mm W | 3.40mm L x 1.55mm W | 3.40mm L x 1.90mm W | 3.40mm L x 1.90mm W | 3.40mm L x 1.90mm W |