| Product Status | Active | Obsolete | Obsolete | Active | Obsolete |
| Color | White | White | White, Cool | White | White |
| Configuration | - | - | Standard | Standard | Standard |
| Lens Color | - | - | Yellow | Yellow | - |
| Lens Transparency | Diffused | Diffused | Diffused | Diffused | Diffused |
| Millicandela Rating | 2475mcd | - | 1350mcd | 1680mcd | 1460mcd |
| Lens Size | 2.40mm Dia | 2.40mm Dia | 2.40mm Dia | 2.40mm Dia | 2.40mm Dia |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 3.1V | 3.35V | 3.3V | 3.3V | 3.3V |
| Current - Test | 30mA | 30mA | 30mA | 30mA | 30mA |
| Viewing Angle | 120° | 120° | 120° | 120° | 120° |
| Mounting Type | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount |
| Wavelength - Dominant | - | - | 5600K | - | - |
| Wavelength - Peak | - | - | - | - | - |
| Size / Dimension | 3.20mm L x 4.20mm W | 3.20mm L x 2.80mm W | 3.20mm L x 2.80mm W | 3.20mm L x 2.80mm W | 3.20mm L x 2.80mm W |