| Image |  |
| Series | Power TOPLED® | Power TOPLED® | Power TOPLED® | Power TOPLED® | Power TOPLED® |
| Package/Case | 4-PLCC | 4-PLCC | 4-PLCC | 4-PLCC | 4-PLCC |
| Product Status | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete |
| Color | White, Cool | White, Cool | White, Cool | White, Cool | White, Cool |
| Configuration | - | - | - | - | - |
| Lens Color | - | - | - | - | - |
| Lens Transparency | - | - | - | - | - |
| Millicandela Rating | 785mcd | 980mcd | 980mcd | 627.5mcd | 980mcd |
| Lens Size | 2.40mm Dia | 2.40mm Dia | 2.40mm Dia | 2.40mm Dia | 2.40mm Dia |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 3.9V | 3.9V | 3.9V | 3.9V | 3.9V |
| Current - Test | 30mA | 30mA | 30mA | 30mA | 30mA |
| Viewing Angle | 120° | 120° | 120° | 120° | 120° |
| Mounting Type | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount |
| Wavelength - Dominant | 5600K | 5600K | 5600K | 5600K | 5600K |
| Wavelength - Peak | - | - | - | - | - |
| Features | - | - | - | - | - |
| Grade | - | - | - | - | - |
| Qualification | - | - | - | - | - |
| Supplier Device Package | 4-PLCC | 4-PLCC | 4-PLCC | 4-PLCC | 4-PLCC |
| Size / Dimension | 3.20mm L x 2.80mm W | 3.20mm L x 2.80mm W | 3.20mm L x 2.80mm W | 3.20mm L x 2.80mm W | 3.20mm L x 2.80mm W |