| Image |  |
| Series | TOPLED® Black | TOPLED® Black | TOPLED® Black | TOPLED® Black | TOPLED® Black |
| Package/Case | 2-PLCC | 2-SMD, J-Lead | 2-SMD, J-Lead | 2-SMD, J-Lead | 2-SMD, J-Lead |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) | Bulk | Bulk |
| Product Status | Active | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete |
| Color | Green | Green | Green | Green | Green |
| Configuration | Independent | Standard | Standard | Standard | Standard |
| Lens Color | Colorless | White | White | Colorless | - |
| Lens Transparency | Diffused | Diffused | Diffused | Diffused | - |
| Millicandela Rating | 6150mcd | 4935mcd | 4320mcd | - | - |
| Lens Size | 2.55mm Dia | 2.53mm Dia | 2.53mm Dia | 2.60mm Dia | - |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 2.6V | 3.2V | 3.2V | 3.2V | - |
| Current - Test | 20mA | 20mA | 20mA | 20mA | - |
| Viewing Angle | 30° | 30° | 30° | 30° | 30° |
| Mounting Type | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount |
| Wavelength - Dominant | 505nm | 505nm | 505nm | 505nm | - |
| Wavelength - Peak | 504nm | 503nm | 503nm | 503nm | - |
| Size / Dimension | 3.20mm L x 2.80mm W | 3.20mm L x 2.80mm W | 3.20mm L x 2.80mm W | 3.20mm L x 2.80mm W | 3.20mm L x 2.80mm W |