| Color | Green | Green | Green | Green | Green |
| Configuration | Standard | Standard | Standard | Standard | - |
| Lens Color | Colorless | Colorless | Colorless | Colorless | - |
| Lens Transparency | Clear | Clear | Clear | Clear | - |
| Millicandela Rating | 562mcd | 627.5mcd | 392mcd | 392mcd | 420mcd |
| Lens Size | 2.40mm Dia | 2.40mm Dia | 2.40mm Dia | 2.40mm Dia | 2.40mm Dia |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 3.5V | 3.5V | 3.5V | 3.5V | 3.5V |
| Current - Test | 20mA | 20mA | 20mA | 20mA | 20mA |
| Viewing Angle | 120° | 120° | 120° | 120° | 120° |
| Mounting Type | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount |
| Wavelength - Dominant | 528nm | 528nm | 528nm | 528nm | 528nm |
| Wavelength - Peak | 523nm | 523nm | 523nm | 523nm | 523nm |
| Size / Dimension | 3.20mm L x 2.80mm W | 3.20mm L x 2.80mm W | 3.20mm L x 2.80mm W | 3.20mm L x 2.80mm W | 3.20mm L x 2.80mm W |