LT L29S-Q2R2-35-0-10-R18-Z-HE.pdf
| Image |  |
| Series | SMARTLED® 0603 | SMARTLED® 0603 | SMARTLED® 0603 | SMARTLED® 0603 | SMARTLED® 0603 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) | - |
| Product Status | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete |
| Color | Green | Green | Green | - | - |
| Configuration | Standard | Standard | Standard | - | - |
| Lens Color | White | White | White | - | - |
| Lens Transparency | Diffused | Diffused | Diffused | - | - |
| Millicandela Rating | 98mcd | 104mcd | 62.75mcd | - | - |
| Lens Style | Rectangle with Flat Top | Rectangle with Flat Top | Rectangle with Flat Top | - | - |
| Lens Size | 1.30mm x 0.80mm | 1.30mm x 0.80mm | 1.30mm x 0.80mm | - | - |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 3.4V | 3.4V | 3.4V | - | - |
| Current - Test | 10mA | 10mA | 10mA | - | - |
| Viewing Angle | 155°, 135° | 155°, 135° | 155°, 135° | - | - |
| Mounting Type | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount |
| Wavelength - Dominant | 528nm | 528nm | 528nm | - | - |
| Wavelength - Peak | 523nm | 523nm | 523nm | - | - |
| Features | - | - | - | - | - |
| Grade | - | - | - | - | - |
| Qualification | - | - | - | - | - |
| Supplier Device Package | 0603 | 0603 | 0603 | 0603 | 0603 |
| Size / Dimension | 1.70mm L x 0.80mm W | 1.70mm L x 0.80mm W | 1.70mm L x 0.80mm W | 1.70mm L x 0.80mm W | 1.70mm L x 0.80mm W |