| Image |  |
| Product Status | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete |
| Color | Green | Green | Green | Green | Green |
| Current - Test | 100mA | 100mA | 100mA | 100mA | 100mA |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 3.3V | 3.3V | 3.3V | 3.3V | 3.3V |
| Lumens/Watt @ Current - Test | 73 lm/W | - | 73 lm/W | - | 73 lm/W |
| Current - Max | 200mA | 200mA | 200mA | 200mA | 200mA |
| Luminous Flux @ Current/Temperature | - | - | 24lm (17lm ~ 31lm) | - | 24lm (17lm ~ 31lm) |
| Temperature - Test | - | 25°C | 25°C | 25°C | 25°C |
| Viewing Angle | 145° | 145° | 145° | 145° | 145° |
| Mounting Type | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 4-PLCC | 4-PLCC | 4-PLCC | 4-PLCC | 4-PLCC |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.126" W (3.20mm x 3.20mm) | 0.126" L x 0.126" W (3.20mm x 3.20mm) | 0.134" L x 0.134" W (3.40mm x 3.40mm) | 0.134" L x 0.134" W (3.40mm x 3.40mm) | 0.134" L x 0.134" W (3.40mm x 3.40mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.069" (1.75mm) | 0.069" (1.75mm) | 0.089" (2.27mm) | 0.089" (2.27mm) | 0.089" (2.27mm) |