TDK Corporation LTF5022T-6R8N1R6-LC
Part No.:
LTF5022T-6R8N1R6-LC
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.LTF5022T-6R8N1R6-LC.pdf
Description:
FIXED IND 6.8UH 2.1A 110MOHM SMD
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
LTF5022T
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
6.8 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
2.1 A
Current - Saturation (Isat):
1.6A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
110mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.205" L x 0.197" W (5.20mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.087" (2.20mm)