| Product Status | Active | Active | Obsolete | Obsolete | Obsolete |
| Color | Green | Green | Green | Green | Green |
| Configuration | - | - | Standard | Standard | - |
| Lens Color | Colorless | Colorless | Colorless | Colorless | - |
| Lens Transparency | Clear | Clear | Clear | Clear | - |
| Millicandela Rating | - | 1960mcd | 1960mcd | 1350mcd | 1680mcd |
| Lens Size | 2.40mm Dia | 2.40mm Dia | 2.40mm Dia | 2.40mm Dia | 2.40mm Dia |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 2.95V | 2.8V | 3.4V | 3.4V | 3.4V |
| Current - Test | 30mA | 30mA | 30mA | 30mA | 30mA |
| Viewing Angle | 120° | 120° | 120° | 120° | 120° |
| Mounting Type | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount |
| Wavelength - Dominant | 528nm | 528nm | 525nm | 525nm | 525nm |
| Wavelength - Peak | 520nm | 520nm | 520nm | 520nm | 520nm |
| Size / Dimension | 3.20mm L x 2.80mm W | 3.20mm L x 2.80mm W | 3.20mm L x 2.80mm W | 3.20mm L x 2.80mm W | 3.20mm L x 2.80mm W |