| Image |  |
| Product Status | Active | Active | Active | Active | Obsolete |
| Color | Red | Red | Red | Red | Red |
| Configuration | Standard | Standard | - | Standard | Standard |
| Lens Color | Colorless | Colorless | - | Colorless | Colorless |
| Lens Transparency | Clear | Clear | - | Clear | Clear |
| Millicandela Rating | 140mcd | 98mcd | 125.5mcd | 157mcd | 125.5mcd |
| Lens Size | 1.70mm x 0.70mm | 1.70mm x 0.70mm | 1.70mm x 0.70mm | 1.70mm x 0.70mm | 1.70mm x 0.70mm |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 2V | 2V | 2V | 2V | 2V |
| Current - Test | 20mA | 20mA | 20mA | 20mA | 20mA |
| Viewing Angle | 120° | 120° | 120° | 120° | 120° |
| Wavelength - Dominant | 633nm | 633nm | 633nm | 633nm | 633nm |
| Wavelength - Peak | 645nm | 645nm | 645nm | 645nm | 645nm |
| Qualification | - | - | - | - | - |
| Supplier Device Package | SMD | SMD | SMD | SMD | SMD |
| Size / Dimension | 2.20mm L x 1.20mm W | 2.20mm L x 1.20mm W | 2.20mm L x 1.20mm W | 2.20mm L x 1.20mm W | 2.20mm L x 1.20mm W |