ams-OSRAM USA INC. LS Y876-P2Q2-1-0-20-R18-Z-XX
Part No.:
LS Y876-P2Q2-1-0-20-R18-Z-XX
Manufacturer:
ams-OSRAM USA INC.
Category:
LED Indication - Discrete
Package:
2-SMD, Flat Leads
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.LS Y876-P2Q2-1-0-20-R18-Z-XX.pdf
Description:
LED SMARTLED
Manufacturer:
ams-OSRAM USA INC.
Series:
Micro SIDELED® 3010
Package/Case:
2-SMD, Flat Leads
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Color:
Red
Configuration:
Lens Color:
Colorless
Lens Transparency:
Clear
Millicandela Rating:
84mcd
Lens Style:
Rectangle with Flat Top
Lens Size:
1.70mm x 0.70mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
2V
Current - Test:
20mA
Viewing Angle:
120°
Mounting Type:
Surface Mount
Wavelength - Dominant:
633nm
Wavelength - Peak:
645nm
Features:
Grade:
Qualification:
Supplier Device Package:
2-SMD
Size / Dimension:
2.20mm L x 1.10mm W