| Product Status | Active | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete |
| Color | Red | Red | Red | Red | Red |
| Configuration | Standard | Standard | Standard | - | - |
| Lens Color | Colorless | Colorless | Colorless | - | Colorless |
| Lens Transparency | Clear | Clear | Clear | - | Clear |
| Millicandela Rating | 315mcd | 370mcd | 420mcd | 337mcd | - |
| Lens Size | 2.40mm Dia | 2.40mm Dia | 2.40mm Dia | 2.40mm Dia | 2.40mm Dia |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 2.1V | 2.1V | 2.1V | 2.1V | 2.09V |
| Current - Test | 30mA | 30mA | 30mA | 30mA | 30mA |
| Viewing Angle | 120° | 120° | 120° | 120° | 120° |
| Mounting Type | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount |
| Wavelength - Dominant | 633nm | 633nm | 633nm | 633nm | 633nm |
| Wavelength - Peak | 645nm | 645nm | 645nm | 645nm | 645nm |
| Size / Dimension | 3.20mm L x 2.80mm W | 3.20mm L x 2.80mm W | 3.20mm L x 2.80mm W | 3.20mm L x 2.80mm W | 3.20mm L x 2.80mm W |