ams-OSRAM USA INC. LS T670-J1K2-1-0-10-R33-Z-KS
Part No.:
LS T670-J1K2-1-0-10-R33-Z-KS
Manufacturer:
ams-OSRAM USA INC.
Category:
LED Indication - Discrete
Package:
2-PLCC
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.LS T670-J1K2-1-0-10-R33-Z-KS.pdf
Description:
LED RED CLEAR 2PLCC SMD
Manufacturer:
ams-OSRAM USA INC.
Series:
TOPLED®
Package/Case:
2-PLCC
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Color:
Red
Configuration:
Lens Color:
Colorless
Lens Transparency:
Clear
Millicandela Rating:
7.85mcd
Lens Style:
Round with Flat Top
Lens Size:
2.40mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
2V
Current - Test:
10mA
Viewing Angle:
120°
Mounting Type:
Surface Mount
Wavelength - Dominant:
628nm
Wavelength - Peak:
635nm
Features:
Grade:
Qualification:
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
3.20mm L x 2.80mm W