| Image |  |
| Series | Mini TOPLED® | Mini TOPLED® | Mini TOPLED® | Mini TOPLED® | Mini TOPLED® |
| Package/Case | 2-SMD, J-Lead | 2-SMD, J-Lead | 2-SMD, J-Lead | 2-SMD, J-Lead | 2-SMD, J-Lead |
| Product Status | Active | Active | Active | Obsolete | Obsolete |
| Color | Red | Red | Red | Red | Red |
| Configuration | Standard | Standard | Standard | - | - |
| Lens Color | Colorless | Colorless | Colorless | Colorless | Colorless |
| Lens Transparency | Clear | Clear | Clear | Clear | Clear |
| Millicandela Rating | 8.78mcd | 9.8mcd | 6.3mcd | 7.3mcd | 10.55mcd |
| Lens Size | 1.50mm x 1.00mm | 1.50mm x 1.00mm | 1.50mm x 1.00mm | 1.50mm x 1.00mm | 1.50mm x 1.00mm |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 1.8V | 1.8V | 1.8V | 1.8V | 1.8V |
| Current - Test | 2mA | 2mA | 2mA | 2mA | 2mA |
| Viewing Angle | 120° | 120° | 120° | 120° | 120° |
| Mounting Type | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount |
| Wavelength - Dominant | 630nm | 630nm | 630nm | 630nm | 630nm |
| Wavelength - Peak | 643nm | 643nm | 643nm | 643nm | 643nm |
| Features | - | - | - | - | - |
| Grade | - | - | - | - | - |
| Qualification | - | - | - | - | - |
| Supplier Device Package | SMD | SMD | SMD | SMD | SMD |
| Size / Dimension | 2.00mm L x 1.40mm W | 2.00mm L x 1.40mm W | 2.00mm L x 1.40mm W | 2.00mm L x 1.40mm W | 2.00mm L x 1.40mm W |