LS M670-J1K2-1-0-10-R18-Z-KS.pdf
| Image |  |
| Package/Case | 2-SMD, J-Lead | 2-SMD, J-Lead | 2-SMD, J-Lead | 2-SMD, J-Lead | 2-SMD, J-Lead |
| Product Status | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete |
| Color | Red | Red | Red | Red | Red |
| Configuration | - | - | - | - | - |
| Lens Color | - | - | Colorless | Colorless | Colorless |
| Lens Transparency | - | - | Clear | Clear | Clear |
| Millicandela Rating | 8.8mcd | 9.8mcd | 9.15mcd | 8.4mcd | 8.4mcd |
| Lens Size | - | 1.50mm x 1.00mm | 1.50mm x 1.00mm | 1.50mm x 1.00mm | 1.50mm x 1.00mm |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 2.0V | 2.0V | 2V | 2V | 2V |
| Current - Test | 10mA | 10mA | 10mA | 10mA | 10mA |
| Viewing Angle | 120° | 120° | 120° | 120° | 120° |
| Mounting Type | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount |
| Wavelength - Dominant | 628nm | 628nm | 628nm | 628nm | 628nm |
| Wavelength - Peak | 635nm | 635nm | 635nm | 635nm | 635nm |
| Features | - | - | - | - | - |
| Grade | - | - | - | - | - |
| Qualification | - | - | - | - | - |
| Supplier Device Package | SMD | SMD | SMD | SMD | SMD |
| Size / Dimension | 2.00mm L x 1.40mm W | 2.00mm L x 1.40mm W | 2.00mm L x 1.40mm W | 2.00mm L x 1.40mm W | 2.00mm L x 1.40mm W |