ams-OSRAM USA INC. LS L29K-J1J2-1-0-2-R18-Z
Part No.:
LS L29K-J1J2-1-0-2-R18-Z
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.LS L29K-J1J2-1-0-2-R18-Z.pdf
Description:
LED RED DIFFUSED 0603 SMD
Color:
Red
Millicandela Rating:
5.8mcd
Lens Size:
1.30mm x 0.70mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
1.8V
Current - Test:
2mA
Wavelength - Dominant:
630nm
Wavelength - Peak:
643nm
Features:
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Size / Dimension:
1.70mm L x 0.80mm W