LR T67F-V1AA-1-1-20-R18-Z-XX.pdf
| Product Status | Active | Last Time Buy | Obsolete | Obsolete | Obsolete |
| Color | Red | Red | Red | Red | Red |
| Millicandela Rating | 980mcd | 925mcd | 737.5mcd | 840mcd | 915mcd |
| Lens Size | 2.40mm Dia | 2.40mm Dia | 2.40mm Dia | 2.40mm Dia | 2.40mm Dia |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 2.05V | 2.05V | 2.05V | 2.2V | 2.2V |
| Current - Test | 20mA | 20mA | 20mA | 20mA | 20mA |
| Viewing Angle | 120° | 120° | 120° | 120° | 120° |
| Mounting Type | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount |
| Wavelength - Dominant | 625nm | 625nm | 625nm | 625nm | 625nm |
| Wavelength - Peak | 634nm | 634nm | 634nm | 634nm | 634nm |
| Size / Dimension | 3.20mm L x 1.30mm W | 3.20mm L x 2.80mm W | 3.20mm L x 2.80mm W | 3.20mm L x 2.80mm W | 3.20mm L x 2.80mm W |