LO Y876-R2S2-34-0-20-R18-Z.pdf
| Image |  |
| Product Status | Active | Active | Active | Obsolete | Obsolete |
| Color | Orange | Orange | Orange | Orange | Orange |
| Configuration | Standard | Standard | Standard | Standard | - |
| Lens Color | Colorless | Colorless | Colorless | Colorless | Colorless |
| Lens Transparency | Clear | Clear | Clear | Clear | Clear |
| Millicandela Rating | 247.5mcd | 157mcd | 222.5mcd | 247.5mcd | 289.5mcd |
| Lens Size | 1.70mm x 0.70mm | 1.70mm x 0.70mm | 1.70mm x 0.70mm | 1.70mm x 0.70mm | 1.70mm x 0.70mm |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 2V | 2V | 2V | 2V | 2V |
| Current - Test | 20mA | 20mA | 20mA | 20mA | 20mA |
| Viewing Angle | 120° | 120° | 120° | 120° | 120° |
| Wavelength - Dominant | 606nm | 606nm | 606nm | 606nm | 605nm |
| Wavelength - Peak | 610nm | 610nm | 610nm | 610nm | 610nm |
| Qualification | - | - | - | - | - |
| Supplier Device Package | SMD | SMD | SMD | SMD | 2-SMD |
| Size / Dimension | 2.20mm L x 1.20mm W | 2.20mm L x 1.20mm W | 2.20mm L x 1.20mm W | 2.20mm L x 1.20mm W | 2.20mm L x 1.10mm W |