LO L29K-J2K1-23-0-2-R18-Z.pdf
| Image |  |
| Series | SMARTLED® 0603 | SMARTLED® 0603 | SMARTLED® 0603 | SMARTLED® 0603 | SMARTLED® 0603 |
| Color | Orange | Orange | Orange | Orange | Orange |
| Configuration | Standard | Standard | Standard | - | - |
| Lens Color | White | White | White | White | White |
| Lens Transparency | Diffused | Diffused | Diffused | Diffused | Diffused |
| Millicandela Rating | 6.3mcd | 8.78mcd | 9.8mcd | 9.8mcd | 8.4mcd |
| Lens Size | 1.30mm x 0.80mm | 1.30mm x 0.80mm | 1.30mm x 0.80mm | 1.30mm x 0.80mm | 1.30mm x 0.80mm |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 1.8V | 1.8V | 1.8V | 1.8V | 1.8V |
| Current - Test | 2mA | 2mA | 2mA | 2mA | 2mA |
| Viewing Angle | 160° | 160° | 160° | 160° | 160° |
| Mounting Type | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount |
| Wavelength - Dominant | 606nm | 606nm | 606nm | 606nm | 606nm |
| Wavelength - Peak | 610nm | 610nm | 610nm | 610nm | 610nm |
| Features | - | - | - | - | - |
| Grade | - | - | - | - | - |
| Qualification | - | - | - | - | - |
| Supplier Device Package | 0603 | 0603 | 0603 | 0603 | 0603 |
| Size / Dimension | 1.70mm L x 0.80mm W | 1.70mm L x 0.80mm W | 1.70mm L x 0.80mm W | 1.70mm L x 0.80mm W | 1.70mm L x 0.80mm W |