| Image |  |
| Series | Power TOPLED® | Power TOPLED® | Power TOPLED® | Power TOPLED® | Power TOPLED® |
| Package/Case | 4-PLCC | 4-PLCC | 4-PLCC | 4-PLCC | 4-PLCC |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) | Bulk |
| Product Status | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete |
| Color | Orange | Orange | Orange | Orange | - |
| Configuration | - | - | Standard | Standard | - |
| Lens Color | - | - | Colorless | Colorless | - |
| Lens Transparency | - | - | Clear | Clear | - |
| Millicandela Rating | 1055mcd | 1150mcd | 980mcd | 980mcd | - |
| Lens Size | 2.40mm Dia | 2.40mm Dia | 2.40mm Dia | 2.40mm Dia | - |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 2.2V | 2.2V | 2.2V | 2.2V | - |
| Current - Test | 50mA | 50mA | 50mA | 50mA | - |
| Viewing Angle | 120° | 120° | 120° | 120° | - |
| Mounting Type | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount |
| Wavelength - Dominant | 606nm | 606nm | 606nm | 606nm | - |
| Wavelength - Peak | 610nm | 610nm | 610nm | 610nm | - |
| Features | - | - | - | - | - |
| Grade | - | - | - | - | - |
| Qualification | - | - | - | - | - |
| Supplier Device Package | 4-PLCC | 4-PLCC | 4-PLCC | 4-PLCC | 4-PLCC |
| Size / Dimension | 3.20mm L x 2.80mm W | 3.20mm L x 2.80mm W | 3.20mm L x 2.80mm W | 3.20mm L x 2.80mm W | 2.80mm L x 3.20mm W |