| Image |  |
| Package/Case | 4-PLCC | 4-PLCC | 4-PLCC | 4-PLCC | 4-PLCC |
| Product Status | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete |
| Color | Orange | Orange | Orange | Orange | Orange |
| Configuration | Standard | - | Standard | - | - |
| Lens Color | Colorless | - | - | Colorless | Colorless |
| Lens Transparency | Clear | - | - | Clear | Clear |
| Millicandela Rating | - | 6275mcd | - | - | - |
| Lens Size | 2.60mm Dia | 2.60mm Dia | - | 2.60mm Dia | 2.60mm Dia |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 2.2V | 2.2V | - | 2.2V | 2.2V |
| Current - Test | 50mA | 50mA | - | 50mA | 50mA |
| Viewing Angle | 30° | 30° | 30° | 30° | 30° |
| Mounting Type | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount |
| Wavelength - Dominant | 606nm | 606nm | - | 605nm | 606nm |
| Wavelength - Peak | 610nm | 610nm | - | 610nm | 610nm |
| Features | - | - | - | - | - |
| Grade | - | - | - | - | - |
| Qualification | - | - | - | - | - |
| Supplier Device Package | 4-PLCC | 4-PLCC | 4-PLCC | 4-PLCC | 4-PLCC |
| Size / Dimension | 3.20mm L x 2.80mm W | 3.20mm L x 2.80mm W | 3.20mm L x 2.80mm W | 3.20mm L x 2.80mm W | 3.20mm L x 2.80mm W |