ams-OSRAM USA INC. LO A676-S1S2-34-0-20-R33-Z-JCB
Part No.:
LO A676-S1S2-34-0-20-R33-Z-JCB
Manufacturer:
ams-OSRAM USA INC.
Category:
LED Indication - Discrete
Package:
2-SMD, Boomerang
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.LO A676-S1S2-34-0-20-R33-Z-JCB.pdf
Description:
LED ORANGE CLEAR SMD
Manufacturer:
ams-OSRAM USA INC.
Series:
SIDELED®
Package/Case:
2-SMD, Boomerang
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Color:
Orange
Configuration:
Lens Color:
Colorless
Lens Transparency:
Clear
Millicandela Rating:
230mcd
Lens Style:
Round with Flat Top
Lens Size:
2.40mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
2V
Current - Test:
20mA
Viewing Angle:
120°
Mounting Type:
Surface Mount, Right Angle
Wavelength - Dominant:
606nm
Wavelength - Peak:
610nm
Features:
Grade:
Qualification:
Supplier Device Package:
SMD
Size / Dimension:
4.00mm L x 3.60mm W