| Image |  |
| Series | TOPLED® | TOPLED® | TOPLED® | Hyper TOPLED® | Hyper TOPLED® |
| Package/Case | 2-PLCC | 2-PLCC | 2-PLCC | 2-PLCC | 2-PLCC |
| Product Status | Active | Active | Active | Obsolete | Obsolete |
| Color | Green | Green | Green | Green | Green |
| Configuration | Standard | Standard | - | - | Standard |
| Lens Color | Colorless | Colorless | - | - | Colorless |
| Lens Transparency | Clear | Clear | - | - | Clear |
| Millicandela Rating | 78.5mcd | 98mcd | 84mcd | 53.25mcd | 53.3mcd |
| Lens Size | 2.40mm Dia | 2.40mm Dia | 2.40mm Dia | 2.40mm Dia | 2.40mm Dia |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 2V | 2V | 2V | 2V | 2V |
| Current - Test | 20mA | 20mA | 20mA | 20mA | 20mA |
| Viewing Angle | 120° | 120° | 120° | 120° | 120° |
| Mounting Type | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount |
| Wavelength - Dominant | 570nm | 570nm | 570nm | 570nm | 570nm |
| Wavelength - Peak | 572nm | 572nm | 572nm | 572nm | 572nm |
| Features | - | - | - | - | - |
| Grade | - | - | - | - | - |
| Qualification | - | - | - | - | - |
| Supplier Device Package | 2-PLCC | 2-PLCC | 2-PLCC | 2-PLCC | 2-PLCC |
| Size / Dimension | 3.20mm L x 2.80mm W | 3.20mm L x 2.80mm W | 3.20mm L x 2.80mm W | 3.20mm L x 2.80mm W | 3.20mm L x 2.80mm W |