| Lens Color | - | Colorless | Colorless | Colorless | Colorless |
| Lens Transparency | - | Clear | Clear | Clear | Clear |
| Millicandela Rating | 3.92mcd | 5.62mcd | 6.275mcd | 6.75mcd | 6.75mcd |
| Lens Size | 2.40mm Dia | 2.40mm Dia | 2.40mm Dia | 2.40mm Dia | 2.40mm Dia |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 1.8V | 1.8V | 1.8V | 1.8V | 1.8V |
| Current - Test | 2mA | 2mA | 2mA | 2mA | 2mA |
| Viewing Angle | 120° | 120° | 120° | 120° | 120° |
| Wavelength - Dominant | 570nm | 570nm | 570nm | 589nm | 571nm |
| Wavelength - Peak | 572nm | 572nm | 572nm | 572nm | 572nm |
| Size / Dimension | 4.00mm L x 3.60mm W | 4.00mm L x 3.60mm W | 4.00mm L x 3.60mm W | 4.00mm L x 3.60mm W | 4.00mm L x 3.60mm W |