| Product Status | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete |
| Color | Blue | Blue | Blue | Blue | Blue |
| Configuration | Standard | Standard | Standard | Standard | - |
| Lens Color | Colorless | Colorless | Colorless | Colorless | - |
| Lens Transparency | Clear | Clear | Clear | Clear | - |
| Millicandela Rating | 140mcd | 98mcd | 157mcd | 98mcd | 105.5mcd |
| Lens Size | 2.40mm Dia | 2.40mm Dia | 2.40mm Dia | 2.40mm Dia | 2.40mm Dia |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 3.2V | 3.2V | 3.2V | 3.6V | 3.6V |
| Current - Test | 20mA | 20mA | 20mA | 20mA | 20mA |
| Viewing Angle | 120° | 120° | 120° | 120° | 120° |
| Mounting Type | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount |
| Wavelength - Dominant | 470nm | 470nm | 470nm | 470nm | 470nm |
| Wavelength - Peak | 465nm | 465nm | 465nm | 465nm | 465nm |
| Size / Dimension | 3.20mm L x 2.80mm W | 3.20mm L x 2.80mm W | 3.20mm L x 2.80mm W | 3.20mm L x 2.80mm W | 3.20mm L x 2.80mm W |