| Color | Amber | Amber | Amber | Amber | Amber |
| Millicandela Rating | 980mcd | 980mcd | 877.5mcd | 627.5mcd | 840mcd |
| Lens Size | 2.40mm Dia | 2.40mm Dia | 2.40mm Dia | 2.40mm Dia | 2.40mm Dia |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 2.2V | 2.2V | 2.2V | 2.2V | 2.2V |
| Current - Test | 50mA | 50mA | 50mA | 50mA | 50mA |
| Viewing Angle | 120° | 120° | 120° | 120° | 120° |
| Mounting Type | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount |
| Wavelength - Dominant | 617nm | 617nm | 617nm | 617nm | 617nm |
| Wavelength - Peak | 624nm | 624nm | 624nm | 624nm | 624nm |
| Size / Dimension | 3.20mm L x 2.80mm W | 3.20mm L x 2.80mm W | 3.20mm L x 2.80mm W | 3.20mm L x 2.80mm W | 3.20mm L x 2.80mm W |