ams-OSRAM USA INC. LA CPDP-KRKS-W3-0-350-R18-LM
Part No.:
LA CPDP-KRKS-W3-0-350-R18-LM
Manufacturer:
ams-OSRAM USA INC.
Category:
LED Color Lighting
Package:
1212 (3030 Metric)
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.LA CPDP-KRKS-W3-0-350-R18-LM.pdf
Description:
LED OSLON SSL150 AMBER 615NM
Manufacturer:
ams-OSRAM USA INC.
Series:
OSLON® SSL 150
Package/Case:
1212 (3030 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Color:
Amber
Wavelength:
615nm (609nm ~ 620nm)
Current - Test:
350mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
2.2V
Lumens/Watt @ Current - Test:
117 lm/W
Current - Max:
1A
Luminous Flux @ Current/Temperature:
90lm (82lm ~ 97lm)
Temperature - Test:
25°C
Viewing Angle:
150°
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):
0.062" (1.58mm)