Cree LED JE2835AWT-R-B35GA0000-N0000001
Part No.:
JE2835AWT-R-B35GA0000-N0000001
Manufacturer:
Cree LED
Category:
LED White Lighting
Package:
1411 (3528 Metric)
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.JE2835AWT-R-B35GA0000-N0000001.pdf
Description:
LED J WARM WHT 3500K 1411
Manufacturer:
Cree LED
Series:
J
Package/Case:
1411 (3528 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Color:
White, Warm
CCT (K):
3500K 3-Step MacAdam Ellipse
Flux @ 85°C, Current - Test:
67lm (Typ)
Flux @ 25°C, Current - Test:
75lm (Typ)
Current - Test:
150mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
2.95V
Lumens/Watt @ Current - Test:
169 lm/W
CRI (Color Rendering Index):
70
Current - Max:
240mA
Viewing Angle:
120°
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1411
Size / Dimension:
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max):
0.031" (0.80mm)